Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.

Znajdź wycieczkę

Grecja zabytki • Co warto zobaczyć w Grecji

Nawet Ci, którzy nie są amatorami poznawania zabytków, doskonale wiedzą, że Grecja słynie ze wspaniałych, tysiącletnich budowli, a klasyczne rzeźby przez wieki były niedoścignionym wzorem dla największych artystów.

Grecja jest najstarszym centrum kultury europejskiej. To właśnie tutaj narodziła się demokracja, igrzyska, klasyczna sztuka czy fascynująca do dziś mitologia. Najpopularniejszym miejscem jest stolica państwa- Ateny, nad którymi góruje Akropol – słynne wzgórze z ruinami starożytnych świątyń. Pełniło ono funkcje kultowe i reprezentacyjne. I choć akropole powstawały także w innych miejscach, ten ateński jest zdecydowanie najbardziej znany. Tutaj przed tysiącami lat wybudowano słynny Partenon czyli świątynię Ateny Partenos, która mogła się poszczycić monumentalnym posągiem bogini wyrzeźbionym przez genialnego Fidiasza w technice chryzelefantyny, która polega na połączeniu złota z kością słoniową. Na Akropolu można podziwiać także inne antyczne świątynie jak Erechtejon czy świątynia Nike. Wejście ujęte było w reprezentacyjną bramę zwaną Propylejami, znajdowała się tu również Pinakoteka – najstarsza grecka galeria. Będąc w Atenach warto także odwiedzić Agorę, czyli dawny grecki rynek, który przed wiekami skupiał życie polityczne, religijne i handlowe starożytnych.

Ale nie tylko stolica państwa oferuje ciekawe zabytki. Warto odwiedzić Saloniki, gdzie znajdziemy przepiękne budowle pochodzące z okresu bizantyńskiego jak np. kościół św. Demetriusza. Symbolem miasta jest należąca do systemu fortyfikacji Biała Wieża, mieszcząca w sobie Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w całej Grecji są Meteory – niezwykły zespół prawosławnych klasztorów wzniesiony na szczytach masywnych skał z piaskowca. Miłośnicy starożytnej kultury powinni koniecznie odwiedzić Delfy, gdzie można zobacyć jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych. To właśnie tutaj znajdowała się słynna delficka wyrocznia. Odwiedzając największą z greckich wysp – Kretę nie można pominąć pałacu w Knossos, związanego z mitami o Minotaurze. Wymienione powyżej miejsca to jedynie niewielka część tego co w Grecji warte zobaczenia. Ten śródziemnomorski kraj jest tak wciągającym i bogatym w niezwykłe zabytki miejscem, że jeden wyjazd nie wystarczy by poznać całe jego dziedzictwo.

Wczasy Grecja z Platonem, Arystotelesem i Olimpem pełnym antycznych bogów? Warto!


Szukasz ofert na Lato 2013?
Zadzwoń lub napisz do nas:
tel: 12 333 77 79
email: biuro@wycieczka.pl

Pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę na Wakacje 2013.

Rezerwacja telefoniczna

pn-sb: 10-21
nd: 10-20
12 333 77 79
12 297 36 88

Masz pytania?

Szukasz ciekawej oferty dobrego hotelu?
Skontaktuj się z nami: