Menu

Walki kogutów w Manili

Cała arena z walkami kogutów znajduje się w LA LOMA w stolicy Filipin Manili.  Inaczej mówiąc sabong jest wielkim biznesem, w którym występuje hazard i emocje, w których jedni się bogacą, drudzy tracą, a niektórzy zdobywają sławę.

Arena LA LOMA została założona w 1902 roku. Jest ona zaliczana do pierwszych, które zostały stworzone w Filipinach. Cały ten biznes jest cały czas z pokolenia na pokolenie prowadzony przez jedną rodzinę. Dochód z tego biznesu jest dosyć spory. Jest to męski sport. Kobiety jednak rozkręciły ten biznes

Wygląd areny do walk kogutów podobny jest do ringu bokserskiego. Wokoło niego rozłożone są piętrowo krzesła, tak aby każdy mógł oglądać bitwę. Najpierw na arenę wchodzą trenerzy ze swoimi kogutami. Potem odbywa się prezentacja zawodników. Naprzeciwko siebie zawieszone są imiona kogutów. Następnie nad rywalem zapala się lampka. Nagle rozlega się dzwonek i przyjmowanie zakładów, które jest bardzo głośne. Wszyscy się przekrzykują i obstawiają na koguty. Zajmuje się tym wszystkim tzw. kristo, czyli osoby o dobrej pamięci, które bez zapisywania potrafią zapamiętać obstawione stawki. W tym czasie tzw. brutalne koguty dziobią zawodników po karku i szyi. Powoduje to rozdrażnienie i wolę walki. Rusza wtedy zegar i zapada cisza i przyglądanie się kogutom. Walka cała trwa około 2 minut. Ktoś traci a ktoś się wzbogaca. Zwycięzcy otrzymują swoje wygrane. Między czasie arenę sprzątają z piór, bo krew wsiąka w podłoże. Kogut nieżywy wkładany jest do wiadra, a potem pojawia się na stole w jakiejś restauracji pobliskiej jako smakołyk. Kogut wygrany ma drugą szansę, opatruje mu się rany. Jeżeli są one małe może on walczyć już za 3 dni, jeżeli duże nawet do pół roku może nie pojawić się na arenie. Jeżeli kogut jednak nie da rady wcale wrócić na ring, może być „brutalnym kogutem” lub „kogutem rozpłodowy” ponieważ ma wspaniałe geny. W ciągu dnia odbywa się aż 40 pojedynków, można dobrze zarobić, ale też stracić.

Wyróżnia się aż 3 grupy wiekowe kogutów, które brane są pod uwagę podczas zawodów:

- 0-9 miesięcy

- 9-20 miesięcy

- powyżej 20 miesięcy

Trening kogutów trwa 21 dni i zaczyna się bardzo wcześnie, bo o godzinie 3:00, ponieważ koguta trzeba przyzwyczaić do światła arenowego. Jest on poddawany różnym ćwiczeniom, które dobrze działają na mięśnie i wytrwałość. Po 7 dniach wytrwałości i ćwiczeń kogut dostaje kurę w nagrodę, wtedy podnosi mu się testosteron. Wpływa to idealnie na mięśnie. W czasie treningów kogut je same dobroci z najwyżej półki, witaminy i antybiotyki, a także aminoplex. Koguty są dopiero do walki wagowo, wzrostowo i wiekowo.

Kogut przed wyjściem na arenę ma przywiązywane do nogi lewej ostrze. Lewa odnoga, ponieważ większość kogutów zaczyna walkę od niej. Ostrze jest bardzo ostre z najwyżej jakości. Dzięki temu narzędziu walka trwa znacznie krócej.

Wiele takich miejsc jest w Filipinach. Jest to biznes szybko rozwijający się w tamtej kulturze. Pieniądze duże na tym zbijają producenci pasz, antybiotyków, witamin, a także Państwo, które opodatkowało te walki.

Wiele osób będzie twierdzić, że to brutalny sport, ale on chyba jest lepszy niż nasz boks. A widowisko warte obejrzenia.