Menu

Poradnik podróżnika cz. 2 - czyli co zrobić by wakacje lub urlop były udane

Wakacje lub urlop jest ważną chwilą, ponieważ nasz organizm w tym czasie ma się zregenerować po męczących chwilach, a nie wrócić z  bolącą głową.

Nie, kiedy właśnie nam się tak zdarza, że nie wypoczniemy, tylko wrócimy z depresją wakacyjną, ale to wszystko tak naprawdę przez złe zorganizowanie wakacji. Chociaż czasem jest to powód złej pogody, czy nie takiego hotelu, jaki oczekiwaliście.

Udane wakacje to nie te, na które bierze się duży kredyt i potem trzeba je spłacać, ale te, które są spędzone miło i rozrywkowo czy rodzinnie. Takie wakacje powinny być udane pod każdym względem, a więc trzeba je dobrze zaplanować.

O to kilka wskazówek co robić, aby były one udane:

- planowanie wakacji rozłożyć w czasie, a nie wszystko na ostatnią chwilę

- pomyśleć o bezpieczeństwie domu i  o pozostawionych w nim zwierząt czy roślin

- jeżeli wybieramy tropiki, pamiętajmy o szczepieniach i poczytaniu o chorobach tamtejszych

- wybór miejsca powinien być kompromisem rodzinnym lub z wybranką

Wakacje w naszej ojczyźnie wcale nie muszą być gorsze niż te w krajach zagranicznych. W Polsce znajduje się taka duża ilość ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, że mało wakacji na nie. Z doświadczenia wiem, że najlepiej wykupić wycieczkę i mieć z głowy planowanie każdego dnia. Ale pamiętajmy, aby się ubezpieczyć, ponieważ różne przypadki się zdarzają w biurach podróży.

Odradzam także kredyty na wakacje życia. Lepiej odkładać cały rok, ale nie brać kredytów, zwłaszcza chwilówek. Całe wakacje będziemy się głowić, jak potem to spłacimy. Wakacje takie nie są udane.

Miejsce podczas wakacji także jest ważne, aby wypocząć. Jeźdź tam, gdzie lubisz czas spędzać i to, co lubisz zwiedzać. Nie warto zwracać uwagę i podążać za rówieśnikami, bo oni tam jadą, to ja też tam jadę. Nie każdy lubi smażyć się na słońcu czy wielkim tłumów w mieście.

Podczas wakacji warto pomyśleć także o zdrowym odżywianiu, aby się nie nabawić jakichś chorób lub niestrawności. Dodatkowo uważać na nadmiar alkoholu czy innych trunków.

Czas wakacyjny to czas na relaks i odpoczynek, a więc warto pospać dłużej, poleniuchować na hamaku czy na plaży i nie męczyć się zwiedzając zbyt dużą ilość atrakcji, bo to ma być odpoczynek.

W wakacje warto nauczyć się także czegoś nowego, jeżeli mamy takie propozycje np. nurkowanie, surfing i inne ciekawe dyscypliny uprawianie latem. Pogodzimy wtedy, pożyteczne z przyjemnym.

Rodzicem jednak z dziećmi mają trudniej odpocząć w wakacje. Zwłaszcza gdy dzieci są małe, ale warto podzielić się obowiązkami i wtedy na pewno każdy, chociaż po troszku odpocznie.

Podsumowując, aby wakacje były udane, trzeba kierować się rozumem, bezpieczeństwem i tym, co lubimy. Nie zmuszać się do czegoś, czego nie lubimy i źle będziemy się z tym czuć.