Menu

Nauka nurkowania na Mindoro

Filipiny to cudne miejsce. Pod wodą jest jeszcze ciekawiej niż na plaży. Rafa koralowa zachwyci nie jedną osobę. Znajduje się tam tak wiele ciekawych gatunków stworzeń, że po pierwszym razie jeszcze raz będziecie chcieli zanurkować i zwiedzić to zjawisko ponownie. Nawet w Malezji  czy Indonezji nie spotkacie takiej bogatej rafy koralowej jak właśnie tam.

Jak ktoś chce zobaczyć duże ryby musi zanurkować  na rafie Tubbataha. Jak ktoś lubi nurkowanie wrakowe, to też znajdzie coś dla siebie. W zatoce Coron jest taka możliwość nurkowania.

Nurkowanie na Bohol to miejsce skojarzone z ogrodem pływającym. Jest tam płytko a rafa bardzo zróżnicowana. Miejsce to jest idealna dla fotografów. Pod wodą można spotkać się z Gorgoniami, koralowcami, i kolorowymi feathersstars, które dają schronienie między innymi frogfish, Snake eels i wiele innych. Na tej wyspie można nurkować przez cały rok, lecz najlepiej nurkuje się w okresie od maja do listopada.

Nurkowanie zaś na Cebu najlepsze są na zachodniej stronie wyspy Moalboal. Występują tam strome porośnięte rafy koralowe, które kryją w sobie dużą ilość ciekawych różnych rzadkich gatunków ryb i roślinności. Szczególne atrakcje znajdują się przy wyspach Pescador i Monad Shoal, gdzie można spotkać manty i wiele podobnych gatunków. W tych miejscach leży kilka ciekawych także wraków. Najlepszym momentem na tamtejsze nurkowanie to od listopada do maja.

Nurkowanie na Negros jest bardzo zróżnicowane, gdzie w płytkich wodach znajduje się wiele ciekawych roślin i gatunków ryb. Miejsce idealne dla fotografów, a także dla osób szukających wyzwań i nowych rzeczy.  Warto wybrać się tam na nurkowanie w okresie od grudnia do czerwca.

Nurkowanie na Boracay jest relaksujące a do tego nurkowanie w prądzie. Znajduje się tam bardzo duża ilość gatunków żyjących stworzeń i korali. Można tam spotkać mnóstwo mikroorganizmów. Najlepsza pora do nurkowania to od listopada do czerwca.

Nurkowanie wokoło Palawan tez jest bardzo ciekawe. Mają płytkie wody z rafą koralową z fajną roślinnością. Wiele ciekawych także wraków dla miłośników tego typu. Każdy znajdzie dla siebie jakieś fajne miejsce, które na pewno doradzą w Filipińskich miejscach nurkowania. Najlepszy okresem na nurkowanie w tym kraju przeważnie jest grudzień do czerwca.

Nurkowanie jest czasem wypoczynku aktywnego, adrenaliny, przygodą i niesamowitym wyzwaniem. Istnieje wiele ciekawych miejsc do nauki nurkowania. Każdy wybierze pewni coś innego. Nauka nurkowania na Mindoro jest ciekawa, dla tamtejszych osób w tamtych okolicach.

Nurkowanie składa się przeważnie z dwóch stopni.

Pierwszy stopień to poznanie świata nurków. Po takim ukończeniu kursu można samodzielnie nawet wpływać do 18 metrów w głąb rafy. Trzeba umieć pływać w stopniu zależnie od wymagań kursu, a także mieć ukończony właściwy wiek.

Na pierwszych zajęciach zanurzysz płetwy w wodach basenowych. Łącząc teorię z lekką praktyką. Następnie można poznać nurkowanie na wodach otwartych. Wszystkie te poczynania są nagrywana, a więc potem będziesz mieć pamiątkę z nauki i przeżyć. Ma to na celu potem oglądnięcie i przedyskutowanie co robiliśmy dobrze a co źle i co należy poćwiczyć. No i oczywiście jest to super pamiątka.

 

 Ćwiczenia, które są wykonywane na szkoleniach na basenie:

-Ubieranie i dopasowanie sprzętu (maska, fajka, płetwy, jacket z butlą i system ciężarków).

-Montaż sprzętu nurkowego.

-Obsługa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej przy pomocy inflatora.

-Sprawdzenie sprzętu partnera przed nurkowaniem.

-Sprawdzenie pływalności - ilość balastu zabieranego pod wodę jest niezwykle istotna.

-Technika poprawnego oddychania z automatu oddechowego.

- Odczytywanie wskazań ciśnieniomierza i stosowane znaki. Zanurzenie (5 punktowe) – jedyna forma, w inny sposób nie da się tego zrobić.

- Wynurzenie (5 punktowe) - po nurkowaniu należy się wynurzyć.

- Prawidłowa technika wyjęcia automatu oddechowego z ust.

- Oczyszczenie automatu oddechowego z wody.

-Odszukanie automatu oddechowego.

-Oddychanie ze wzbudzonego automatu oddechowego.

-Oddychanie z zamarzniętego automatu oddechowego.

- Oczyszczenie maski z wody - oddychanie bez maski.

-Ubranie się na brzegu (2 sposoby).

-Ubranie się na powierzchni wody (3 sposoby).

-Rozebranie się na powierzchni wody (1 sposób).

- Zdjęcie sprzętu powietrznego pod wodą.

-Zdjęcie i założenie systemu balastowego na powierzchni.

-Wejście wykroczne do wody - to sposób wejścia, a raczej skok do wody - wejście z łodzi, wejście na głęboką wodę.

- Balansowanie na płetwach

- Zawiśnięcie w toni

- Oddychanie z alternatywnego źródła (z octopusa).

-Kontrolowane wynurzenie awaryjne.

-Scyzoryk.

-Hiperwentylacja.

-Oczyszczanie fajki z wody.

-Spadochroniarz - zatrzymanie w zawisie (ćwiczenie nadprogramowe).

Drugi zaś stopień jest bardziej skomplikowany, bo wykonuje się go pod wodą o głębokiej wodzie. Jest on bardziej już praktyczny, bo podstawowe rzeczy już umiemy. Każda szkoła nurkowania ma inne zasady i tryb nauki takiego nurkowania.