Menu

Podziemna rzeka Sabang

Miejsce zwane Sabang jest miejscem bardzo ciekawym i zjawiskowym, które warto odwiedzić. Jest to mała miejscowość ze sławną rzeką podziemną Sabanag. Dodatkowo znajduje się tam małpi szlak  i piękne dziewicze plaże.

Cały obszar jest terenem chronionym, aby na niego wejść, trzeba umieścić opłatę. Taką opłatę możesz uiścić na miejscu lub niedaleko Puerto Princesa.

Jest to miejsce klimatyczne dla Palawanu, ponieważ deszcze ulewne wytworzyły w jaskini przepiękne krajobrazy.

Pierwszy przebieg jaskini nazywany jest Daylight Hole. Ma około 60 cm wysokości i 100 metrów szerokości. Po przepłynięciu 200 metrów staje się węższa.

 

Mały strumień Cabayugan, który płynie przez góry Saint Paul Mountain znika nagle pod ziemią.

W danym miejscu rzeka wynosi 30 metrów n.p.m,  a odległość do morza wynosi około 6 km. Dokładnie przepływa 8,2 km pod powierzchnią, gdzie potem wypływa do Morza Południowochińskiego. Strumień tej wody jest bardzo powolny. Podziemna rzeka znajduje się kilkaset metrów od szczytu Mount Saint Paul. Głębokość jej wynosi 8 metrów i jest dla łodzi dostępna na odległość 4,2 km. Rzeka cała jest najdłuższą podziemną rzeką żeglowną, którą można przepłynąć. Dodatkowo w niej jest dużo jaskiń, formacji skalnych, czy stalagmitów i stalaktytów.

W dolnym biegu woda jest zasolona. Pływu w tym miejscu to około 1 metr. Ujść jest sporo do podziemnej rzeki, gdy występują tam intensywne deszcze.

 

Podziemna rzeka Sabang jest atrakcją wyspy Palawan, która znajduje się w pobliżu Puerto Princessa. Uznana została nawet za jeden z 7 cudów świata. Wycieczka bardzo fajna i cudna. Podziemna część składa się ze sporej długości, ale przepływa się 2 km. Podczas takiej wycieczki można zobaczyć stalagmity, stalaktyty, jaskinie, fajne wapienne skały różnych kształtów.

Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje:

- dojazd do Sanbangu

- dopłynięcie łódką do wejścia

- przepłynięcie odcinka rzeki podziemnej

- lunch

- powrót